Κατασκευή σαντουριού

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ τάξης του 1ου Δημοτικού σχολείου Μεταμόρφωσης, στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος e-twinning με τίτλο BeAT Music (Beautiful Activities Through Music) δημιούργησαν σαντούρια, χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα υλικά (παλιά συρτάρια, παλιές χορδές ή πετονιές, ξύλα, βιδοθηλιές, ξύλινα καλαμάκια για σουβλάκια). Ο ενθουσιασμός τους για τον ποιοτικό ήχο του αποτελέσματος ήταν διάχυτος στους χώρους του σχολείου, κάνοντας τους μαθητές των υπολοίπων τάξεων να ζητούν από τον υπεύθυνο καθηγητή της μουσικής, κύριο Γιώργο Σιτώτη, να κατασκευάσουν και εκείνοι τα ίδια όργανα, στα πλαίσια του μαθήματός τους. Οι υπεύθυνες καθηγήτριες πληροφορικής κυρία Ελένη Διονυσοπούλου και αγγλικών κυρία Παναγιώτα Γραμμένου συμμετείχαν και υποστήριξαν την δράση αυτή με τεχνικές λεπτομέρειες επικοινωνίας και υποστήριξη της μετάφρασης των κειμένων στα αγγλικά.